5.instrukcija Izsoļu sludinājumu veidošana.
5.instrukcija – Izsoļu sludinājumu veidošana.
Izpildu lietu reģistrā tiek veidotas divu veidu izsoles – nekustamo īpašumu izsoles un kustamo mantu izsoles. Elektronisko izsoļu vietnē tiek veidotas publiskās izsoles.
1) Nekustamo īpašumu izsoles.
Nekustamo īpašumu izsoles iespējams rīkot, ja personai pieder nekustamais īpašums un dati par īpašumu ir iegūstami no Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas (VVDZ) un/vai Valsts zemes dienesta (VZD). Pirms izsoles sludinājuma veidošanas ir obligāti jāaktualizē dati VVDZ un VZD. Ja īpašums ir reģistrēts tikai VZD, tad lietā sadaļā "Dati ārējos reģistros" pie VVDZ ir jāpievieno ieraksts par šo īpašumu ar datiem no VZD (aizpildot arī platību hektāros), nospiežot pogu "Reģistrēt manuāli".


Izsoles sludinājuma veidošana:
1. Jānorāda "Izsoles kārta" ("1" vai "2").
2. Jāizvēlas izsoles "Tips" (nekustamā īpašuma izsolei tips "Nekustamais īpašums").
3. Jāizvēlas īpašuma "Kategorija" (nekustamā īpašuma izsolei nekustamā īpašuma veids).
4. Jāizvēlas "Izsoles objekts" (nekustamo īpašumu izsolēs kā izsoles objekts ir jāizvēlas no VVDZ izgūtais ieraksts, kam adresei klāt ir norādīts pasta indekss, bet ja nekustamais īpašums ir reģistrēts tikai VZD, tad šāda nekustamā īpašuma izsolē kā izsoles objekts ir jāizvēlas tas ieraksts, kas pievienots lietā iepriekš pie VVDZ manuāli un kuram adresei klāt ir norādīta platība hektāros, savukārt kustamās mantas izsolēs šeit varēs jāizvēlas lietā pievienoto kustamās mantas objektu).
5. Jānorāda īpašuma "Daļa", kas tiek izsolīta (daļas jāatdala ar simbolu ‘’/’’ – ja tiek izsolīts viss īpašums, tad jānorāda "1/1", ja tikai puse no īpašuma, tad "1/2", utt.).
6. Jāaizpilda summu lauki (jānorāda "Novērtējums", "Sākumcena", "Izsoles solis" – "Nodrošinājuma maksa" aprēķināsies automātiski no "Novērtējuma" summas, kā arī jāpievērš uzmanība lauciņam "Pievienot PVN", vai konkrētajā izsolē norādītajām summām vajag piemērot PVN).
7. Jānorāda "Izsoles sākuma datums" - izsoles publiski kļūst pieejamas izsoļu vietnē (sākas) katru darba dienu pulksten 13:00, attiecīgi, ja izsoles sludinājumu veido pirms pulksten 13:00, to iespējams nopublicēt (uzsākt) izsoļu vietnē tajā pašā dienā, bet ja vēlāk kā pulksten 13:00, tad ne ātrāk kā ar nākamo dienu. Taču veidojot nekustamā īpašuma izsoles sludinājumus ir jāņem vērā arī Latvijas Vēstneša publikāciju ievietošanas ātrums, kas aptuveni ir 5 darba dienas no informācijas saņemšanas brīža.
8. "Izsoles noslēguma datums un laiks" – aizpildīsies automātiski, rēķinot 30 dienas no "Izsoles sākuma datuma", bet ja noslēguma datums iekrīt brīvdienās vai svētku dienās, tad sistēma automātiski aprēķinās noslēguma datumu tā, lai tas noslēgtos nākamajā darbdienā.
9. Jāaizpilda "Sludinājuma virsraksts" un "Sludinājuma teksts", kur apraksta izsolāmo objektu (svarīgi sludinājuma tekstā neizmantot aizliegtos simbolus ($#@& un citus speciālos simbolus, piemēram, Word failā izveidotu cieto atstarpi), jo publikāciju tad nevarēs nopublicēt).
10. Jāaizpilda informācija par izsoles organizētāju ("Maksātāja dati", "Maksājuma dati", "Sludinājuma dati").
11. "Pielikumi" – attēli nedrīkst katrs pārsniegt 5 MB un to nosaukumi nedrīkst saturēt aizliegtos simbolus ($#@& un citus speciālos simbolus). Visi pielikumi sludinājumam (ieskaitot novērtējuma failus) kopā nedrīkst pārsniegt 20 MB, tāpēc ja attēli ir lieli vai daudz, tad tos noteikti vajag samazināt ar datu samazinājuma programmām.
12. "Novērtējuma pielikums" - novērtējuma faila nosaukums nedrīkst saturēt aizliegtos simbolus, ierobežojums šajā novērtējumu sadaļā ir 3 faili, bet visi pielikumi sludinājumam kopā (ieskaitot klāt arī attēlus) nedrīkst pārsniegt 20 MB. SVARĪGI – šie faili NEDRĪKST saturēt informāciju, kas aizsargāta ar GDPR (piemēram, parādnieka vai citu īpašuma aizlieguma atzīmju reģistrētāju personas kodi), par datu aizsardzību šajā failā ir atbildīgs izsoles rīkotājs.
13. "Adreses informācija" - objekta atrašanās vieta ir obligāti aizpildāms lauks, to var norādīt manuāli ieklikšķinot uz kartes vai nospiežot pogu "Iezīmēt punktu pēc adreses" vai pogu "VZD koordinātas".

Kad izsoles sludinājums (publikācija) ir aizpildīts, jāievēro secība sludinājuma reģistrēšanai (publiskošanai). Ja ir nepieciešama publikācija Latvijas Vēstnesī, tad šo pogu "Reģ. slud. LV.LV" spiež pirmo un tikai pēc tam spiež pogu "Reģ. slud. E-izsolēs", bet ja nav nepieciešama publikācija Latvijas Vēstnesī, tad jāspiež tikai poga "Reģ. slud. E-izsolēs". Ja kļūdas pēc šī secība netika ievērota un tomēr bija nepieciešama publikācijas Latvijas Vēstnesī, tad sludinājums ir jāanulē un to pašu sludinājumu jāreģistrē atkārtoti pareizajā secībā - šo darbību nav iespējams veikt, ja izsole jau ir publiski redzama izsoļu vietnē (sākusies), jo izsoles sludinājumu ILR nevar anulēt pēc izsoles sākšanās (tad ir jāpārtrauc izsole no izsoļu vietnes ar visām pārtrauktas izsoles sekām).

Pēc sludinājuma reģistrēšanas pārliecināties par to, vai publikācija ir veiksmīgi nodota Latvijas Vēstnesim, var ILR sadaļā "Reģistri", "EIS sludinājumu reģistrs", kur laukam kolonnā "LV publicēšanas nr." ir jābūt aizpildītam ar Latvijas Vēstneša piešķirto numuru (piemēram, P2000018446) - ja šajā laukā numura nav, tad Latvijas Vēstnesis nav saņēmis datus par šī sludinājuma publicēšanu (sludinājumā nav nospiesta poga "Reģ. slud. LV.LV"). Savukārt kolonnā "E-izsoles statuss" būs redzams statuss "Publicēts", ja sludinājums būs publicēts Elektronisko izsoļu vietnē.

2) Kustamās mantas izsoles.
Kustamo mantu var iedalīt trīs veidos: 1.transportlīdzekļi (kas ir reģistrēti CSDD), 2.bezķermeniskas mantas (piemēram, akcijas un kapitāldaļas) un 3.cita kustama manta, kas nav iegūstama no Izpildu lietu reģistram pieslēgtiem reģistriem un ir ķermeniska (piemēram, apģērbs, mēbeles, sadzīves tehnika un traktortehnika). Katrai kustamai mantai pirms izsoles sludinājuma veidošanas lietā pie "Dati ārējos reģistros" ir jāizveido attiecīgs mantas ierasts, kas būs izsoles objekts kustamās mantas izsoles sludinājumā.
1. Transportlīdzekļi.
Lai izsolītu CSDD reģistrētu transportlīdzekli izsolē, lietā sadaļā "Dati ārējos reģistros" nepieciešams aktualizēt CSDD datus, pēc tam CSDD reģistrā jāatver attiecīgais transportlīdzekļa ieraksts un tajā jāaizpilda sadaļa "Novērtējums", nospiežot uz pogas "Pievienot jaunu".

Sadaļā "Novērtējums" obligāti aizpildāmi lauki "Novērtētājs", "Izveidots" (veiktā novērtējuma datums) un "Novērtējums" (novērtētā transportlīdzekļa summa, kas parādīsies pēc tam arī izsoles sludinājumā), pēc tam jāspiež poga "Saglabāt".

Pēc novērtējuma aizpildīšanas transportlīdzekli jeb objektu ir jāievieto aktā.
Ja akts vēl nav reģistrēts ILR Aktu sarakstā, tad tas ir jāizveido transportlīdzekļa ierakstā nospiežot pogu "Izveidot aktu" (objektu aktā jāievieto sadaļā "Apķīlātā manta" ar pogu "Pievienot").
Ja akts jau ir reģistrēts ILR Aktu sarakstā, tad transportlīdzekļa ierakstā jānospiež uz "Norādiet aktu" un tur jāizvēlas jau izveidotais akts, pēc tam jāspiež poga "Ievietot".
Ja akts ir reģistrēts ILR, bet to nepiedāvā šajā sarakstā, tad aktam nav korekts dokumenta veids. Sarīgi - lai objektu iekļautu aktā, aktam ir jābūt piesaistītam lietai un reģistrētam tikai ar akta jeb dokumenta veidu "Akts par īpašuma apraksti".


Pēc objekta pievienošanas aktam sludinājuma veidošana notiek tieši tā pat kā nekustamajam īpašumam lietas sadaļā "Sludinājums e-izsolei" nospiežot pogu "Izveidot sludinājumu", kurā pie izsoles objekta tiks piedāvāts apķīlātais transportlīdzeklis, ja darbības objekta apķīlāšanai tika veiktas korekti. Sludinājuma veidošanā jāņem vērā tie paši nosacījumi, kas pie nekustamo īpašumu izsolēm.
2. Bezķermeniskas mantas (piemēram, akcijas un kapitāldaļas).
Lai izveidotu bezķermenisku mantu kā apķīlāto mantu (izsoles objektu), lietā sadaļā "Dati ārējos reģistros" jānospiež poga "Pievienot jaunu" sadaļā "Apķīlātā manta". Jāaizpilda nepieciešamā informācija par bezķermenisko mantu (jānorāda "Nosaukums" mantai, jāizvēlas atbilstošā "Kategorija", jānorāda "Organizācija", kuras akcijas vai kapitāldaļas tiek pārdotas, "Nolietotība", kas akcijām un kapitāldaļām jānorāda kā "Jauns", "Apraksts", "Skaits" un "Mērvienība" (Nosaukumā un Aprakstā nedrīkst nedrīkst lietot speciālos simbolus). Tāpat arī kartiņas sadaļā "Novērtējums" jāpievieno informācija par objekta novērtējumu (sadaļā "Novērtējums" obligāti aizpildāmi lauki "Novērtētājs", "Izveidots" (veiktā novērtējuma datums) un "Novērtējums" (novērtētā objekta summa, kas parādīsies pēc tam arī izsoles sludinājumā), pēc tam jāspiež poga "Saglabāt"). Pēc informācijas aizpildīšanas un novērtējuma pievienošanas jānospiež poga "Saglabāt".

Atšķirībā no citas kustamās mantas, bezķermeniskās mantas jāievieto speciālā dokumentā, veidojot dokumenta projektu no ILR definētās veidnes "Lēmums par piedziņas vēršanu uz bezķermenisku mantu".

Dokumenta projektā, pirms veidnes ģenerēšanas, sadaļā "Apķīlājamā bezķermeniskā manta" jānospiež poga "Pievienot" un jāizvēlas iepriekš izveidoto apķīlāto mantu (objektu), kā arī jāaizpilda pārējā nepieciešamā lēmuma informācija.

Pēc objekta pievienošanas lēmumam sludinājuma veidošana notiek tieši tā pat kā nekustamajam īpašumam lietas sadaļā "Sludinājums e-izsolei" nospiežot pogu "Izveidot sludinājumu", kurā pie izsoles objekta tiks piedāvāta apķīlātā manta, ja darbības objekta apķīlāšanai tika veiktas korekti. Sludinājuma veidošanā jāņem vērā tie paši nosacījumi, kas pie nekustamo īpašumu izsolēm.
3. Cita kustama manta, kas nav iegūstama no Izpildu lietu reģistram pieslēgtiem reģistriem un ir ķermeniska (piemēram, apģērbs, mēbeles, sadzīves tehnika un traktortehnika).
Lai izveidotu citu kustamo mantu kā apķīlāto mantu (izsoles objektu), lietā sadaļā "Dati ārējos reģistros" jānospiež poga "Pievienot jaunu" sadaļā "Apķīlātā manta". Jāaizpilda nepieciešamā informācija par citu kustamo mantu (jānorāda "Nosaukums" mantai, "Kategorija" jāizvēlas "Cita kustamā manta", jānorāda mantas "Nolietotība", "Apraksts", "Skaits" un "Mērvienība" (Nosaukumā un Aprakstā nedrīkst nedrīkst lietot speciālos simbolus). Tāpat arī kartiņas sadaļā "Novērtējums" jāpievieno informācija par objekta novērtējumu (sadaļā "Novērtējums" obligāti aizpildāmi lauki "Novērtētājs", "Izveidots" (veiktā novērtējuma datums) un "Novērtējums" (novērtētā objekta summa, kas parādīsies pēc tam arī izsoles sludinājumā), pēc tam jāspiež poga "Saglabāt"). Pēc informācijas aizpildīšanas un novērtējuma pievienošanas jānospiež poga "Saglabāt".

Pēc mantas apķīlāšanas manta kā objekts ir jāievieto aktā tieši tāpat kā transportlīdzekļiem - lai objektu iekļautu aktā, aktam ir jābūt piesaistītam lietai un reģistrētam tikai ar akta jeb dokumenta veidu "Akts par īpašuma apraksti".
Pēc mantas objekta ievietošanas aktā sludinājuma veidošana notiek tieši tā pat kā nekustamajam īpašumam lietas sadaļā "Sludinājums e-izsolei" nospiežot pogu "Izveidot sludinājumu", kurā pie izsoles objekta tiks piedāvāta apķīlātā manta, ja darbības objekta apķīlāšanai tika veiktas korekti. Sludinājuma veidošanā jāņem vērā tie paši nosacījumi, kas pie nekustamo īpašumu izsolēm.
3) Publiskās izsoles – tiek veidotas elektronisko izsoļu vietnē (EIV).
Saskaņā ar Tiesu izpildītāju likuma 74.pantu ZTI pēc ieinteresēto personu lūguma rīko publiskas izsoles. Ja ir saņemts iesniegums no ieinteresētās personas par publiskas izsoles rīkošanu, tad ir jāiereģistrē šis iesniegums kā jauna lieta zem Publisko izsoļu lietu saraksta. Pēc publiskās izsoles lietas reģistrēšanas pats izsoles sludinājums ir jāveido caur EIV (nevis ILR) - lai ZTI varētu caur EIV rīkot šādu izsoli, ir nepieciešamas papildus piekļuves tiesības (par piekļuves tiesību piešķiršanu un jautājumos par publiskās izsoles sludinājuma izveidošanu EIV ir jāsazinās ar EIV tehnisko atbalstu).